גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות

קופת !BRAVO

הופעות ג'אז ובלוז

שירי העם היפים של קייפ ורדה - פסטיבל לטינו אמריקה 2024

ארכיון תאריך: 9 מרץ 2024

משך: שעה ורבע

המנגינות “נמסות” בלשונה בעושר ובבגרות שלהן. המופע שלה עשיר בתבלינים לטיניים, פורטוגזים ואפריקאים.. היא מתבלת את שירתה במקצבי ה Morna ופעימות Coladeira היא הקליטה 3 אלבומים שזכו להצלחה עולמית. היא  זכתה בפרסי; האמן המצטיין של  קייפ ורדה, ‘מרים מקבה’ להצטיינות במוסיקה, פרס ההצטיינות של משרד התרבות בקייפ ורדה;
מריה דה בארוס בעלת הקול החם, האינטימי והאקזוטי מגיעה ל3 מופעים ותופיע עם 6 נגנים נוספים בישראל. 

בין השירים שמריה דה בארוס בעלת הקול החם, האינטימי והאקזוטי תבצע: Espaço Infinito, Mundo Malvado , Sodade, Regresso
סגנון המוזיקה שלה הוא קולדיירה (Coladeira) דומה לסלסה הקובנית ומורנה (Morna) שהוא קצב איטי ומלנכולי, גם הוא מגיע מקייפ-וורדה.
שני המקצבים הללו הם המקצבים המסורתיים של איי קאבו ורדה.  

מורנה (Morna), סגנון מוזיקלי כוריאוגרפי המגיע מאיי קייפ וורדה המשלב קול, מוזיקה, שירה וריקוד. ניתן לשיר או לנגן את מורנה רק עם כלים, בעיקר אקורדופונים, כולל גיטרה, כינור, גיטרה עשרה מיתרים, שהוחלפה בקאוואקינו במאה העשרים, והיוקוללי. מספר כלים נוספו בעת המודרנית - כמו פסנתר, כלי הקשה ובס - אך הגיטרה נותרה הכלי המועדף. ניתן לאלתר את השירה הלירית, עם נושאים הכוללים אהבה, עזיבה, פרידה, איחוד מחודש, געגועים, האוקיינוס האין סופי וכמובן המולדת.

בעוד שבעבר הולחנו מילות השיר גם בפורטוגזית, כיום היא מולחנת בעיקר בקריאולית קייפ-ורדית. המפיצים של הסגנון כוללים נגנים בכלי נגינה, זמרים, משוררים ומלחינים, המבצעים, מפיצים ומעבירים את הסגנון לדורות הצעירים. מורנה היא היבט בסיסי בחיי החברה והתרבות של קייפ וורדה, שכן היא מופיעה באירועי מפתח בחיים, כגון חתונות, הטבלה לנצרות ומפגשים משפחתיים.

המוסיקה של מריה דה בארוס עוברת  דרך מדינות ותרבויות ואוספת פיסות של האיים הקאריביים, ברזיל צרפת, ספרד אפריקה, תוך שהיא “שרה את המסורת” של איי קייפ ורדה.

מריה בת בכורה להורים שהיגרו לסנגל מקייפ ורדה ומשם לניו אינגלנד ארה”ב. באיזור זה קהילה גדולה מאוד של מהגרים מקייפ ורדה. לאחר נישואיה עברה לגור בלוס אנג’לס שם נחשפה למגוון סגנונות מוסיקליים שהעשירו ושיכללו את עולמה המוסיקלי. עם השנים החלה לשיר עם מוסיקאים ותיקים וצעירים שהיגרו לארה”ב מקייפ ורדה.

שיר מתוך האלבום האחרון שלה הפך ללהיט עולמי בסדרת הטלוויזיה "הפמליה" של HBO .
מאז שנת 2006  היא מגישה את תוכנית הג’אז "הנשמה של אפריקה"  בערוץ הטלוויזיה  BET
"הקול של דה בארוס חם ואינטימי ומביא לכניעה ללא תנאי לקסמיו" The Beat Magazine 
"הקול שלה הוא כמו נשיקה סוערת" Islands Magazine

גילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter